top of page

Kako video oglasi v časovnem zamiku spreminjajo uporabniško izkušnjo televizije?

Updated: 9 hours ago

Z Anjo Celar, vodja prodaje v podjetju Castoola, smo se pogovarjali o novostih na področju televizijskega oglaševanja, predvsem o video oglasih v časovnem zamiku, ki jo poznamo kot ciljana TV (Adressable TV).


Slika: AdSparc
Slika: AdSparc

Kako delujejo oglasi v časovnem zamiku?

Po raziskavi AKOS-a skoraj 98 odstotkov uporabnikov uporablja funkcijo časovnega zamika, predvsem zato, ker želijo gledati televizijske vsebine po lastni meri in tako preskakujejo tudi oglasne bloke. Oglasi v časovnem zamiku so le še en način, kako lahko oglaševalci dosežejo uporabnike.


Kot je pojasnila Anja Celar, pri oglaševanju v časovnem zamiku gledalec izbere želeno vsebino za ogled kasneje. T2 (in Telekom op.) zdaj že ponujata možnost pre-roll in post-roll oglas v časovnem zamiku in pre-roll ob preklopu na TV program v živo. Castoola dejansko le omogoča, da ta oglas pride tudi do končnega uporabnika oziroma gledalca. Ko se gledalec odloči za ogled določene vsebine z zamikom, to naredi tako, da to vsebino poišče znotraj linearnega programa in jo zažene.


Slika: ADRESSABLE TV PREZENTACIJA_Telekom_TSmedia
Slika: ADRESSABLE TV PREZENTACIJA_Telekom_TSmedia

Pred začetkom ogleda te izbrane vsebine se mu predvaja oglas, ki ga lahko gledalec po določen času preskoči, podobno kot na YouTube platformi. Digitalne navade iz spletnih platform se vse bolj prenašajo tudi v televizijsko okolje.


Zakaj so oglasi v časovnem zamiku učinkoviti?

Tehnologija se razvija, navade gledalcev so se spremenile. Poleg linearne TV immao tudi Netflix in druge VOD platforme. Vsak posameznik si dejansko določa kaj, kdaj in kako bo konzumiral vsebino. Tudi na TV zaslonu. In te digitalne prakse prehajajo tudi v TV okolje. Anja Celar je poudarila, da kar 80 odstotkov gledalcev oglas v časovnem zamiku pogleda do konca. Pomembno je, da so oglasi relevantni in ne prepogosti. Trenutna priporočila za Ciljano TV oglaševanje (Adressable TV) določa največ en oglas na uro oziroma največ tri oglase na dan, kar zagotavlja prijetno uporabniško izkušnjo.



Načini zakupa in cenovna politika

Način oglaševanja pri Ciljani TV temelji na digitalni logiki, kjer se zakupijo prikazi. Vsakokrat, ko gledalec sproži ogled vsebine v časovnem zamiku, se prikaz oglasa zabeleži in obračuna, ne glede na to, ali ga je gledalec preskoči ali pogledal do konca. Zato je še toliko bolj pomembno, da je oglas kar najbolj v kontekstu vsebine, v kateri se nahaja.



Prednosti ciljanega oglaševanja

Anja Celar je izpostavila, da ciljani oglasi pri ogledu z zamikom prinašajo dodano vrednost tako za uporabnike kot oglaševalce. Oglasi se lahko prilagajajo glede na Žanr, ključne besede in vsebino, ki jo gledalec izbere (npr. avtomobilsko zavarovanje ob ogledu akcijskega filma ali finančne storitve ob kriminalni seriji). Ciljanje omogoča učinkovitejšo komunikacijo in večjo relevantnost oglasnih sporočil. Hkrati pa ciljano oglaševanje v okolju linearne TV ustvarja novo priložnost za oglaševalca, da nagovori vse tiste, ki so s časovnim zamikom preskočili oglasne bloke, in ujame gledalca v trenutku, ko je ta bolj osebno angažiran in dovzeten za signale iz okolja.



Prihodnost televizijskega oglaševanja

CTV predstavlja pomemben korak naprej v televizijskem oglaševanju, saj rešuje problem tradicionalnih oglasnih blokov, ki jih gledalci pogosto preskočijo. Tehnologija omogoča lokacijsko, časovno, demografsko, interesno in vsebinsko ciljanje, s tem pa učinkovitejšo (prilagojeno) komunikacijo (Many to Many ) in boljšo uporabniško izkušnjo, torej daljši ogled sporočila, kar koristi tako gledalcem kot oglaševalcem.


Ciljano oglaševanje v Sloveniji tehnično zagotavlja Castoola, za oglasno trženje pa skrbita prodajni ekipi TSmedia in Castoola.


Celoten pogovor že na našem YouTube kanalu.



Ostanite obveščeni.


 

Pogovor in zapis

Zoran Savin

CEO




bottom of page